Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

J. M. Coetzee "Nešlovė", arba Juodojo žemyno nuodėmės

Johnui Maxwellui Coetzee ši knyga "Nešlovė" atnešė Bookerio premiją. Nelengva knyga, puiki sukurta atmosfera, sunkūs moraliniai ir etniniai klausimai. Patiko.

Knygos atmosfera niūri - kaip tirštas, sunkus, tvankus, dvokiantis oras. Afrikos oras.

Veiksmas vyksta Pietų Afrikos respublikoje. Universiteto profesorius po romano su studente ir kilusio skandalo meta darbą ir atvyksta į nuošalią fermą pas savo dukterį. Turbūt pailsėti. Tačiau čia - dar didesnės bėdos, įsišakniję, seni baltųjų ir PAR senbuvių, juodaodžių, konfliktai, moralinės dilemos, vyro dominavimo prieš moterį klausimas, išniekintos moters gėda.

Asmen. archyvo nuotr.
- Galiu mėginti spėti? - klausia jis. - Gal tu nori man kai ką priminti?
- Aš noriu tau kai ką priminti?
- Priminti, ką moterys iškenčia vyrų rankose.
- Net mintyse neturėjau nieko panašaus. Tu čia niekuo dėtas, Deividai. Nori žinoti, kodėl aš nepaminėjau policijai vieno konkretaus kaltinimo. Aš tau pasakysiu, jei pasižadi daugiau apie tai nekalbėti. Priežastis tokia: mano požiūriu, tai, kas man atsitiko, yra mano privatus reikalas. Kitu metu, kitoje vietoje tai galėtu tapti viešu reikalu. Bet šioje vietoje, šiuo metu taip nėra. Tai mano reikalas, tik mano vienos.
- Ką reiškia "šioje vietoje"?
- Tai reiškia: Pietų Afrikoje.
Skaityti patiko, nors buvo sunku ir niūru. Tačiau perskaičius jau pusdienio galvoje įsijungė "analizės programa": sunku surišti atskirus epizodus. Kaip jie siejasi vieni su kitais? Lytiniai nusikaltimai, juodaodžių ir baltųjų konfliktas, žemyno senbuvių ir "atvykėlių", baltųjų, ryšiai ir gyvūnų klinika, nereikalingų gyvūnų eutanazija bei Byronas...

Vienu žodžiu, knyga įspūdį padarė, bet į galvą smarkiai netaukštelėjo. Nepadarė savo darbo iki galo.

 Mano vertinimas: 4/5 

Leidykla: "Vaga"
Leidimo metai: 2002
Puslapių: 279
Originalo metai: 1999
Originalo pavadinimas: "Disgrace"
Knyga: iš internetinio knygyno
Kainavo: 5 Lt

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Selma Lagerlöf "Portugalijos karalius"

SelmosLagerlöf romanas "Portugalijos karalius" buvo pirmas bandymas klausytis audioknygos. Aš sunkiai priimu garsinę informaciją: nesiklausau radijo, nelabai linkusi ir į muziką. Audioknygas vis atidėliojau, bet turiu pripažinti, kad tai puikus būdas multitaskinimui - "skaityti" dirbant dar ką nors.

J. K. Rowling "Haris Poteris ir Išminties akmuo", arba Knyga-legenda

Nežinau, kodėl aš atidėliojau "Hario Poterio" skaitymą... Esu jau gerokai peržengusi trisdešimtmetį, bet "Hario Poterio" anksčiau nebuvau skaičiusi. "Poteris" pasirodė, kai jau buvau studentė, bet tąkart jo neskaičiau, nors kai kurios kolegės filologės bandė rašyti baigiamuosius darbus šia tema. Užtat skaitau dabar - pirmąją dalį "Harry Potter and the Sorcerer's Stone"/"Haris Poteris ir Išminties akmuo". Ir galiu pasakyti - "Haris Poteris" suknistai puikus. 

Petras Cvirka "Frank Kruk", arba Kaimo jurgis užkariauja Ameriką

Mokykloje ir universitete skaičiau visus lietuvių rašytojus, ką reikėjo ir ko nereikėjo, pagal programą ir ne pagal ją. Bet Petro Cvirkos "Frank Kruk" taip ir liko neperskaitytas. Tad pamačiusi bibliotekos mainų lentynoje atiduodamą šią P. Cvirkos knygą, pačiupau ir įsimečiau į rankinę.