Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Sylwia Chutnik "Kišeninis moterų atlasas", arba Rytų Europos kaleidoskopas

Sylwios Chutnik "Kišeninis moterų atlasas" - tragikomiškas Rytų Europos gyvenimas. Jei patikslinus - tragikomiškas rytų europietės gyvenimas.

S. Chutnik surinko daugybę moterų portretų - sustabarėjusių, primestų ir pasiimtų, vaidmenų: Namų šeimininkė, Princesė, Turginė, Verslo karalienė, Valdininkė, Moteris be prasmės, Klozetų motina, Miesto motina, Perekšlė, Banditė, Bloga mergaitė... Keleto šių moterų portretus rašytoja aprašė plačiau: pamišusios alkoholikės turgininkės, pensininkės, buvusios partizanės, maištingos mergaitės ir net Poniapono - švelniabūdžio pono Marijono.

Personažai neįtikėtinai ryškūs ir taiklūs. Toks pat įspūdingi ir ryškūs kaleidoskopiniai aplinkinio pasaulio vaizdai. Atpažįstami ir savi - nors ir vengiame šios etiketės, Rytų Europos žymė uždėta ir ant mūsų.

Vietomis galima pasijuokti, vietomis ir paverkti. 
Kai Dievulis sukūrė Valdininkę, tai lyg būtų pridėjęs aštuntą savaitės dieną. Atskira kategorija, kita rasė, kita kultūra. Amerikiečių antropologai jau daugybę metų tyrinėja Halinos ir Boženos gentį. Moterų, kurios ant kūno spalvos pėdkelnių aunasi šlepetes su ortopediniu įdėklu. Nubudusios ryte, jos pamaldžiai užsimaukšlina šalmą iš cheminės šukuosenos ir plaukų lako. Nusilakuoja plėšrūno nagus, užsimauna žiedus. Ak, raštinės stilius, kavoje išmirkusios raudonos lūpos, valgančios saldainiukus iš lėkštučių. APlankų, faktūrų, įrašų, įmokos ir išmokos kvitų pasaulis. <...> Tik jos, tikrosios raštinės stalų Karalienės, išmano giliausias biudžetinių ir privačių įmonių, paslaptis. Plūkiasi su dokumentais, sega juos, muša skyles ir pasirašo. Eilė putoja. Ramiai, aš jau einu parūkyti, vieno dūmelio, į gryną orą, chė chė. Kaip sakoma, jei myli, palauks. Dar nė vienas, atsiprašant, neapsišiko stovėdamas eilėje, taip sakau, ir viskas.
Šmaikščiai, drąsiai, įžūliai, aktualiai ir šiuolaikiškai parašytas tekstas. Būtų juokinga, jei nebūtų graudu. Deja, tragedijos čia daugiau nei komedijos. Absoliučiai tragiškas, liūdnas, keistas, žlugęs pasaulis. 

O pabaigoje, duodu ranką nukirsti, rašytoja turbūt aprašė save - maištaujančią paauglę. Man ši mintis į galvą atėjo pamačius S. Chutnik nuotrauką internete.


Knyga ne kiekvienam, tačiau kas ir anksčiau nebijojo "Kitų knygų", neturėtų išsigąsti ir šitos. Kai aš perskaičiau S. Chutnik, tą Rašytoją-Pankę, suvokiau - noriu dar.

Įvertinimas: 4/5

Leidykla: "Kitos knygos"   
Leidimo metai: 2011
Puslapių: 232
Originalo metai: 2009
Originalo pavadinimas ir kalba: "Kieszenkowy atlas kobiet" (lenkų k.)

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Ana Frank "Dienoraštis", arba Holokausto simbolis

O, vargeli... Štai čia tas šedevras, dėl kurio alpsta pasaulis? Anos Frank "Dienoraštis" gula į mano labiausiai pervertintų knygų lentyną.

Interviu su Just. Marcinkevičiumi

Rašytojas Justinas Marcinkevičius ( biografas.lt  nuotr. ) Šiandien ne tik Lietuvos valstybės atkūrimo diena, bet ir pirmosios Justino Marcinkevičiaus mirties metinės. Kažkada seniai seniai (2006 metais, jei tiksliau), teko imti rašytojo interviu vienam uostamiesčio dienraščiui. Įvyko toks blic-pokalbis: rašytojas po sanatorijos Palangoje trumpam užsuko į Klaipėdą, pavargęs, ligotas, kažkas greitosiomis suorganizavo susitikimą, poetas sutiko trumpai pasikalbėti, nors ir nepasiruošęs (paprastai jis pasiruošdavo prieš susitikimą su žurnalistais, jis norėdavo iš anksto gauti klausimus, kuriuos jis apmąstydavo). Perspausdinu interviu.  "Pasigendu dvasingumo..." Pasitempęs, šiek tiek pavargęs nuo gyvenimo, o gal nuo titulų naštos, kalbantis lėtai, pasveriantis kiekvieną iš burnos išsprūstantį sakinį žodžio magas Justinas Marcinkevičius, rodos, garsus ir raides taupo dar neparašytoms knygoms.

Umberto Eco "Fuko švytuoklė", arba Skaitymo kančios

Pasiklydau Umberto Eco smegenų vingių labirintuose. Nespėju paskui jo žodžius ir mintį. Pasimečiau ir pražuvau. Po velnių tą "Fuko švytuoklę"...