Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Timur Vermes "Jis ir vėl čia", arba Kas būtų, jeigu būtų...


Viena geriausių šių metų knygų - Timuro Vermes "Jis ir vėl čia". Tai politinė fantasmagorija - juokinga, bet tuo pačiu metu ir gąsdinančiai realistiška.

Pagal knygos siužetą šių dienų Berlyne apleistoje statybvietėje atsibunda Adolfas Hitleris. Turbūt nereikia jo pristatinėti, pasakoti, kas jis toks ir ką padarė. Ir net jei pasaulyje egzistavo ar net tebeegzistuoja jo bendravardžių ir bendrapavardžių, vis tiek, išgirdus šį vardą, prieš akis stoja TAS Adolfas Hitleris.

Vokiečių rašytojas T. Vermes pabandė įsivaizduoti, kas būtų, jei A.H. atsirastų šiais laikais tarp mūsų. A.H. tarp išlepintų vartotojų, tarp šiuolaikinių technologijų, tarp nevokiškos kilmės berlyniečių.
Priešais langus pakaitom su rūkalių būriais lakstė žiurkės. Žiurkės, rūkaliai, žiurkės, rūkaliai, ir taip toliau. Vėl pažvelgiau į savo kuklų, netgi varganą stalą ir pigią palyginti baltą sieną už jo. Galėjai ant jos ką nors pakabinti, netgi bronzinį reicho erelį, bet vaizdas nė kiek nebūtų pasikeitęs. Reikėjo tik džiaugtis, kad siena nesusmunka nuo ją slegiančio svorio. Kadaise turėjau 400 kvadratinių metrų kabinetą, o dabar reicho fiureris sėdi batų dėžutėje. Kuo virto pasaulis?
Keista, bet, pasak T. Vermes, šiuolaikinis Berlynas priima A.H. išskėstomis rankomis - kaip keistoką, tačiau originalią asmenybę. Jis tampa humoro žvaigžde: kviečiamas į televiziją, grietinėlės susitikimus, rašo knygas.

Puikiai, kūrybiškai parašyta, talentingai išplėtota knyga. Šmaikšti ir linksma, tačiau be galo aktuali ir prasminga.

Viskas puiku, gal tik gerb. A.H. viešos kalbos pasirodė keistokos. Net nežinau, ar sudomintų jos šiuolaikinę, visko persisotinusią publiką - per televiziją, radiją ar gyvai. Na, galbūt, galbūt... Gal kaip absurdo humoro pavyzdys... Tiesiog nelabai mane jos įtikino, bet tokios galimybės ir neatmetu.

Ar galėtų toks siužetas pasikartoti realybėje? Manau, tikrai taip. Aš net pavyzdžius matau, ir ne kur kitur, o Rusijos Federacijoje.

Stalino kultas gyvas. 21 amžius. Via V. Michalovskio tinklaraštis
Ir išties kaip kadaise reichstage publika man atsakė lyg aidas: 
- Heil! 
- Sieg... 
- Heil!! 
- Sieg... 
- Heil!!!
Mano įvertinimas: 4+/5

Leidykla: "Alma littera"    
Leidimo metai: 2014
Puslapių: 336
Originalo metai: 2012
Originalo pavadinimas: "Er is wieder da"

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Ana Frank "Dienoraštis", arba Holokausto simbolis

O, vargeli... Štai čia tas šedevras, dėl kurio alpsta pasaulis? Anos Frank "Dienoraštis" gula į mano labiausiai pervertintų knygų lentyną.

Umberto Eco "Fuko švytuoklė", arba Skaitymo kančios

Pasiklydau Umberto Eco smegenų vingių labirintuose. Nespėju paskui jo žodžius ir mintį. Pasimečiau ir pražuvau. Po velnių tą "Fuko švytuoklę"...

Interviu su Just. Marcinkevičiumi

Rašytojas Justinas Marcinkevičius ( biografas.lt  nuotr. ) Šiandien ne tik Lietuvos valstybės atkūrimo diena, bet ir pirmosios Justino Marcinkevičiaus mirties metinės. Kažkada seniai seniai (2006 metais, jei tiksliau), teko imti rašytojo interviu vienam uostamiesčio dienraščiui. Įvyko toks blic-pokalbis: rašytojas po sanatorijos Palangoje trumpam užsuko į Klaipėdą, pavargęs, ligotas, kažkas greitosiomis suorganizavo susitikimą, poetas sutiko trumpai pasikalbėti, nors ir nepasiruošęs (paprastai jis pasiruošdavo prieš susitikimą su žurnalistais, jis norėdavo iš anksto gauti klausimus, kuriuos jis apmąstydavo). Perspausdinu interviu.  "Pasigendu dvasingumo..." Pasitempęs, šiek tiek pavargęs nuo gyvenimo, o gal nuo titulų naštos, kalbantis lėtai, pasveriantis kiekvieną iš burnos išsprūstantį sakinį žodžio magas Justinas Marcinkevičius, rodos, garsus ir raides taupo dar neparašytoms knygoms.