Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Timur Vermes "Jis ir vėl čia", arba Kas būtų, jeigu būtų...


Viena geriausių šių metų knygų - Timuro Vermes "Jis ir vėl čia". Tai politinė fantasmagorija - juokinga, bet tuo pačiu metu ir gąsdinančiai realistiška.

Pagal knygos siužetą šių dienų Berlyne apleistoje statybvietėje atsibunda Adolfas Hitleris. Turbūt nereikia jo pristatinėti, pasakoti, kas jis toks ir ką padarė. Ir net jei pasaulyje egzistavo ar net tebeegzistuoja jo bendravardžių ir bendrapavardžių, vis tiek, išgirdus šį vardą, prieš akis stoja TAS Adolfas Hitleris.

Vokiečių rašytojas T. Vermes pabandė įsivaizduoti, kas būtų, jei A.H. atsirastų šiais laikais tarp mūsų. A.H. tarp išlepintų vartotojų, tarp šiuolaikinių technologijų, tarp nevokiškos kilmės berlyniečių.
Priešais langus pakaitom su rūkalių būriais lakstė žiurkės. Žiurkės, rūkaliai, žiurkės, rūkaliai, ir taip toliau. Vėl pažvelgiau į savo kuklų, netgi varganą stalą ir pigią palyginti baltą sieną už jo. Galėjai ant jos ką nors pakabinti, netgi bronzinį reicho erelį, bet vaizdas nė kiek nebūtų pasikeitęs. Reikėjo tik džiaugtis, kad siena nesusmunka nuo ją slegiančio svorio. Kadaise turėjau 400 kvadratinių metrų kabinetą, o dabar reicho fiureris sėdi batų dėžutėje. Kuo virto pasaulis?
Keista, bet, pasak T. Vermes, šiuolaikinis Berlynas priima A.H. išskėstomis rankomis - kaip keistoką, tačiau originalią asmenybę. Jis tampa humoro žvaigžde: kviečiamas į televiziją, grietinėlės susitikimus, rašo knygas.

Puikiai, kūrybiškai parašyta, talentingai išplėtota knyga. Šmaikšti ir linksma, tačiau be galo aktuali ir prasminga.

Viskas puiku, gal tik gerb. A.H. viešos kalbos pasirodė keistokos. Net nežinau, ar sudomintų jos šiuolaikinę, visko persisotinusią publiką - per televiziją, radiją ar gyvai. Na, galbūt, galbūt... Gal kaip absurdo humoro pavyzdys... Tiesiog nelabai mane jos įtikino, bet tokios galimybės ir neatmetu.

Ar galėtų toks siužetas pasikartoti realybėje? Manau, tikrai taip. Aš net pavyzdžius matau, ir ne kur kitur, o Rusijos Federacijoje.

Stalino kultas gyvas. 21 amžius. Via V. Michalovskio tinklaraštis
Ir išties kaip kadaise reichstage publika man atsakė lyg aidas: 
- Heil! 
- Sieg... 
- Heil!! 
- Sieg... 
- Heil!!!
Mano įvertinimas: 4+/5

Leidykla: "Alma littera"    
Leidimo metai: 2014
Puslapių: 336
Originalo metai: 2012
Originalo pavadinimas: "Er is wieder da"

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Selma Lagerlöf "Portugalijos karalius"

SelmosLagerlöf romanas "Portugalijos karalius" buvo pirmas bandymas klausytis audioknygos. Aš sunkiai priimu garsinę informaciją: nesiklausau radijo, nelabai linkusi ir į muziką. Audioknygas vis atidėliojau, bet turiu pripažinti, kad tai puikus būdas multitaskinimui - "skaityti" dirbant dar ką nors.

Petras Cvirka "Frank Kruk", arba Kaimo jurgis užkariauja Ameriką

Mokykloje ir universitete skaičiau visus lietuvių rašytojus, ką reikėjo ir ko nereikėjo, pagal programą ir ne pagal ją. Bet Petro Cvirkos "Frank Kruk" taip ir liko neperskaitytas. Tad pamačiusi bibliotekos mainų lentynoje atiduodamą šią P. Cvirkos knygą, pačiupau ir įsimečiau į rankinę.

Высоцкий. Спасибо, что живой / Vysockis. Ačiū, kad gyvas (2010)

Daug kalbų, daug piaro, daug įvairių recenzijų ir atsiliepimų, daug paslapčių - praeitų metų pabaigoje pasirodė filmas "Vysockis. Ačiū, kad gyvas". Rusijoje jis muša lankomumo rekordus. Filmas pastatytas apie Sovietų Sąjungos legendą - aktorių, dainininką Vladimirą Vysockį. Man jis - jokia legenda, bet filmas neprastas.