2016 m. balandžio 26 d., antradienis

Joanne Harris "Penki ketvirčiai apelsino", arba Geležinis motinos kumštis


Buvo gera vėl grįžti prie Joanne Harris, kuri sugeba pasakoti jaukiai ir šiltai, bet nenuklysta į banalumą ir dirbtinį saldumą. Romanas "Penki ketvirčiai apelsino" iš visos maisto trilogijos ("Šokoladas", "Gervuogių vynas") man turbūt patiko labiausiai. Pati rašytoja taip pat sako, kad šis romanas yra jos mėgstamiausias.

Romanas nukelia į II pasaulinį karą Prancūzijoje. Vokiečių okupuotame kaime gyvena keista šeimyna su despote, ligota motina priešakyje. Trys vaikai, Kasis, Renetė, Frambuaza, valdomi geležiniu jos kumščiu.

Pagrindinė veikėja Frambuaza-Buazė senatvėje atsimena skausmingą savo vaikystę: karą, pirmąją meilę, vokiečių okupuotą kaimą, žiaurią, ligotą motiną, laikiusią juos visus po padu, skausmingus įvykius vieną karo vasarą.

Buazė net senatvėje nesugeba atsikratyti toksiško auklėjimo pasekmių.
O, mano motina turėjo supratimą apie vyną. Suprato saldinimo ir fermentacijos procesą, kaip butelyje verda ir noksta gyvybė, kaip iš lėto kinta spalva, kaip lyg iš fokusininko popierinių gėlių gniužulo, iš aromatų puokštės gimsta naujos kokybės vynas. Jei būtų skyrusi mums tiek pat laiko ir kantrybės! Vaikas ne vaisius ant medžio. Tą irgi per vėlai suprato. Nėra recepto, kaip vesti vaiką į saldžią ir saugią brandą. Ji turėjo šitai žinoti.
Skirtingi, saviti personažai. Įdomiai supinta istorija su mįsle. Psichologiškai stiprus pasakojimas. Yra ir sentimentalumo, kuris gal pačoje pabaigoje pernelyg suintensyvėja, bet iš mano vertinimo balų skalės numuša gal tik kokį pusę balo.

Parašyta gražiai, skaniai, per daug nenusaldinant, taip, kaip moka rašyti J. Harris. 

Man jos knygos - panacėja, kai reikia gelbėtis nuo neskaitadienių ar neįdomios ir niūrios literatūros.

Mano įvertinimas: 5/5

Leidykla: "Versus aureus"    
Leidimo metai: 2009
Puslapių: 344
Originalo metai: 2002
Originalo pavadinimas: "Five Quarters of the Orange"

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą