2016 m. balandžio 12 d., antradienis

Jurga Vilpišauskaitė "Du miestai ir sala", arba Tas nuostabus ir keistas pasaulis

Jurga Vilpisauskaite

Jurga Vilpišauskaitė "Du miestai ir sala. Trumpos istorijos iš Madrido, Niujorko ir Balio" - savito žanro kelionių ir potyrių esė. Neįsivaizduoju, prie kokio žanro šią knygą priskirti ir kokiose lentynose ją rasite knygynuose.

Pakrikštijau šį žanrą subjektyviąja poetiškąja žurnalistika. Ji dar ir parašyta tokiu lakonišku stiliumi - haiku proza.

Įsivaizduoju, kad taip rašytų pagiringas Bukowskis arba apsinešęs Hunteris Thompsonas. Arba kažką tokio, manau, per savo keliones pasižymi Undinė Radzevičiūtė. Ir paskui rašo savo "Baden Badeno istorijas".

J. Vilpišauskaitė lankėsi Niujorke, Madride ir Balyje, Indonezijoje. Ji įdėmiai stebi aplinką ir taikliais, anekdotiškais vaizdeliais - haiku proza - apibūdina matytus vaizdus ir žmones, tradicijas, elgesio modelius, nugirstus pokalbius.

Pro vienus vaizdelius mano, kaip skaitytojos, akis praslydo - taip, kaip praslystų vaikščiojant tų miestų gatvėmis. Juk kiekvienas iš identiškų kelionių parsiveža skirtingus potyrius. "O tu matei tą?" - "Ne, nemačiau. O buvai ten?" - "Ne, nusprendėm ten nevažiuoti." Juk maždaug taip skamba turistų pokalbiai. 

Kiti vaizdeliai sujuokina.
Paklaustas, kas yra Lietuvos sostinė, ispanas pokalbio metu net nepagalvojęs ir neužsikirsdamas tarė: 
- Bujurnikas.
Treti - metafiziški, keisti, trenkti: du vyrai ir triušis gatvėje, laižantis savo guminius batus vyras metro ir pan.

Įdomi patirtis - kelionė ant sofos, kai pačiam keliauti niekur nereikia, bet per kito žmogaus akis gali pamatyti pasaulį ir jo keistenybes.

Mano įvertinimas: 4/5

Leidykla: "Baltos lankos"    
Leidimo metai: 2016
Puslapių: 215

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą